19.01.2021
Fra direktør i byggebranchen til frivillig i ROMU: Keld vil skabe rum til udfoldelse
Af Niels Hein
Keld Fuhr fandt sin fritidsbeskæftigelse lige på den anden side af fjorden, på Færgegården. Her er han med til at skabe rum til udfoldelse og trækker på sine erfaringer fra et langt arbejdsliv. Foto: INSP Media
80-årige Keld Fuhr er frivillig i ROMU som formand for Færgegårdens Venner. Nu træder han ind i ROMU’s bestyrelse, hvor han vil trække på sin ledelseserfaring fra byggebranchen.
I fem år har Keld Fuhr siddet som formand for Færgegårdens Venner på Frederikssund Museum. Her har han deltaget i de frivilliges arbejde i haven og ved de mange årlige arrangementer, der trækker hundredvis af besøgende til museet i Færgegården. Næste projekt er en stor naturlegeplads.
“Jeg kan godt lide projekter, der handler om mennesker. Det er også det meget af min karriere har handlet om – at skabe rum, hvor mennesker kan udfolde sig,” siger Keld Fuhr.
Keld er født og opvokset i Århus, men tog som ung mand til København for at uddanne sig til ingeniør på Polyteknisk Læreanstalt. Efter studiet fik han arbejde på olieraffinaderiet på Stigsnæs på Sydvestsjælland, men karrieren tog ham snart til Nordsjælland, hvor sad som administrerende direktør i hele tre forskellige entreprenørfirmaer og havde ansvar for et utal af kontor- og boligbyggerier rundt om i landet.
Allerede i 1968 var Keld og hustruen Karen moden til at bygge deres egen bolig. Først i Ganløse, og senere i 1988 købte de en grund på Strandvej i Frederikssund, hvor de byggede en unik bolig, på kanten af fjorden, med udsigt til Færgegården.
“Huset på Strandvej blev bygget på baggrund af mine egne erfaringer fra byggebranchen. Det består af store elementer beton beklædt med leca, som giver huset en god akustik,” siger Keld Fuhr, om det bemærkelsesværdige hus, hvor han og Karen har boet i over 30 år.
“Keld er med i en ganske særlig gruppe af frivillige, der passer og plejer den smukke museumshave med farverige blomster og historiske urter.”
Da Keld nåede pensionsalderen fortsatte han med bestyrelsesarbejdet, og det var først i 2015, i en alder af 75 år, at han så sig om efter en passende fritidsbeskæftigelse, hvor han samtidig kunne trække på sine erfaringer fra byggebranchen. Den fritidsbeskæftigelse fandt han lige på den anden side af fjorden, på Færgegården, hvor Karen allerede arbejdede som frivillig ved Havegruppen.
“Jeg startede derfor også som frivillig i Havegruppen, hvor der var en række store træer, der skulle fældes, opskæres og lægges til side. Der var hegn, der skulle bygges, og havemøbler, der skulle vedligeholdes til publikum,” siger Keld Fuhr, som efter et par år indtog rollen som formand for museumsforeningen ‘Færgegårdens Venner’.
“Keld er med i en ganske særlig gruppe af frivillige, der passer og plejer den smukke museumshave med farverige blomster og historiske urter. Selv under COVID-19, på trods af at museet blev lukket for publikum, og at vi indførte en række sikkerhedsforanstaltninger, blev Keld og en kreds af frivillige ved med på eget initiativ med behørig afstand at sikre haven og alle dens naturværdier. Det er bare et af mange eksempler på dedikation og trofasthed og sans for ansvarligt samarbejde,” siger ROMU’s museumsdirektør Morten Thomsen Højsgaard om museumsforeningens formand.
Naturlegepladsen er foreningens næste store projekt-drøm. Vi vil gerne skabe en aktiv legeplads for kommunes yngre borgere, og dem har vi mange af. Færgegården besøges nemlig både af institutioner, dagplejemødre, børnehaver og elever i museets skoletjeneste. Så vi håber at kunne give dem et sted, hvor de kan udfolde sig fysisk, og samtidig nyde museet og haven,” siger Keld Fuhr.
Frederikssund Museum, Færgegården er idag en del af museumskoncernen ROMU, og i år træder Keld Fuhr ind i koncernens bestyrelse som repræsentant for sin museumsforening.
“Jeg forventer, at vi kan drage fordel af Kelds mange år som direktør i byggebranchen og hans tidligere bestyrelsesarbejder. Han er en person, som kan læse et regnskab, varetage en organisations interesser, og ikke mindst, bidrage til at fastholde fokus på de lokale ildsjæle og den lokale historie i Frederikssund,” siger Morten Thomsen Højsgaard.
Portræt af en frivillig:
- Keld Fuhr.
- Født i 1940.
- Bor på Strandvej i Frederikssund med sin kone Karen.
- Uddannet ingeniør på Polyteknisk Læreanstalt og har senere siddet som administrerende direktør i flere entreprenørselskaber.
- Har siden 2015 været aktiv frivillig i museumsforeningen ‘Færgegårdens Venner’, først som medlem, siden som formand og snart foreningens repræsentant i ROMU’s bestyrelse.
Vil du også være en del af fællesskabet?
Meld dig som frivillig ved et af ROMUs besøgssteder i Frederikssund, Lejre eller Roskilde. Skriv til vores frivillighedskoordinator Isabella No’omi Fuglø på mail: isabellaf@romu.dk
FÅ LIGNENDE ARTIKLER OG NYHEDER FRA
FREDERIKSSUND MUSEUM, FÆRGEGÅRDEN DIREKTE I DIN INDBAKKE
FLERE ARTIKLER FRA FÆRGEGÅRDEN
Færgegården inviterer til sort magi og finurlige dyr i sommerferien
Alle sanser skal i brug, når Frederikssund Museum, Færgegården, inviterer børn og deres familier til at gå på opdagelse i naturen både til lands og til vands i sommerferien. I museumshaven kan man gå på jagt efter naturens magi og den ”sorte bogs” magiske trylleremse. Derudover skal fjordens dyr både røres, lugtes og smages.
Stort detektorfund tegner ny vigtig plet på det historiske Danmarkskort
”Manden med ørnehjelmen” og mere end 400 andre genstande af guld, sølv og bronze er dukket op på en mark i Hornsherred og har fået ROMUs arkæologer til at spærre øjnene op. Fundet viser, at stedet – der ikke hidtil har påkaldt sig arkæologisk opmærksomhed – har haft en stor betydning i jernalder og vikingetid. Gennem mere end 1000 år.
Sjove, gamle fastelavnsløjer på Færgegården
I vinterferien kan hele familien tage på fastelavnsoptog i Færgegårdens have og være med til at dyste, lege og smage sig gennem fastelavnens mange skægge traditioner.
Kom til gammeldags jul på Færgegården og mærk juletraditionernes historie
Til Jul på Færgegården kan du opleve julen, som den har føltes, duftet og smagt før i tiden. Lørdag den 10. og søndag den 11. december inviterer Færgegården nemlig til et par hyggelige juledage i idylliske omgivelser.
Lær at forsvare dig mod naturens onde kræfter på Færgegården
Allehelgen truer lige om hjørnet, og de mørke kræfter ligger på lur. Heldigvis kan man på Frederikssund Museum, Færgegården, ruste sig til kamp mod det onde. I efterårsferien kan store og små lære tips og tricks til at holde naturens grumme væsner fra døren. Hvis man altså tør.
Velkommen i Færgegårdens sommerunivers: Mød dyrene i fjorden
Rør, prøv, lugt, se og smag jer igennem fjordens maritime historie i sommerferien med Frederikssund Museum, Færgegården